choinka w stylu rustykalnym

Choinka w stylu rustykalnym? – w jakim wnętrzu się sprawdzi i jakie ozdoby wybrać

Tradycja ubierania choinki z okazji Bożego Narodzenia pojawiła się w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Przyniesiona przez niemieckich protestantów początkowo zakorzeniła się w miastach, by stopniowo rozprzestrzeniać się również na tereny wiejskie. Dziś strojenie iglastego drzewka jest nie tylko przejawem przywiązania do tradycji, lecz także formą dekorowania domu. Jego styl, kolorystykę dopasowujemy do wystroju mieszkania i naszych upodobań. Jednym z ciekawszych, a jednocześnie bardzo tradycyjnym jest styl rustykalny. Jakie ozdoby sprawdzą się na takiej choince i w jakim pomieszczeniu będzie prezentowała się najlepiej?

Choinka rustykalna a wnętrze

Drzewko bożonarodzeniowe nie będzie się dobrze prezentowało, jeśli będzie stało w silnej opozycji do stylu, w jakim urządzony jest nasz dom. Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli wszystkie elementy będą się uzupełniać i w naturalny sposób podkreślać wzajemnie swój charakter. Dlatego rustykalna choinka doskonale komponuje się z tradycyjnymi wnętrzami wypełnionymi drewnianymi meblami, a także kanapami czy fotelami pokrytymi miękkim materiałem.

Oświetlenie choinki rustykalnej

W przeszłości choinkę oświetlano umieszczanymi na gałązkach świeczkami. Dziś nikt nie wziąłby pod uwagę tego sposobu ze względu na duże zagrożenie pożarem, ale na szczęście możemy sięgnąć po ich bezpieczne odpowiedniki. Dostępne w sklepach światełka ledowe w kształcie świeczek doskonale sprawdzą się w rustykalnym stylu. Jeśli nie odpowiada nam ta forma, możemy również wybrać tradycyjne światełka, ważne jest jedynie, by dawały ciepłe światło, które podkreśli klimat pomieszczenia i doda mu jeszcze więcej przytulności.

Bombki? FIgurki? Choinkowe ozdoby rustykalne

Jakie ozdoby pozwolą nadać choince rustykalnego charakteru? Przede wszystkim te wykonane z naturalnych materiałów – drewna, tkaniny, filcu czy wikliny. Jeśli lubimy klasyczne szklane bombki, również dla nich znajdzie się miejsce. Białe, złote czy czerwone doskonale będą prezentowały się z brązem drewna czy wikliny.

Rustykalna choinka to także możliwość wykazania się kreatywnością. Doskonale pasują do niej ozdoby wykonane własnoręcznie. Na gałązkach możemy zawiesić robione na szydełku śnieżynki, lukrowane pierniczki, suszone plastry pomarańczy czy laski cynamonu. Przygotowywanie tego typu ozdób da nam dodatkową radość, ale również sprawi, że choinka będzie nie tylko piękna, lecz także aromatyczna, niezależnie do tego, czy zdecydujemy się na żywe, czy sztuczne drzewko.

Translate »
X