smok wawelski

Odwiedź krainę Lajkonika i Smoka Wawelskiego

Zanim rzucimy się w wir turystycznych doznań

Stolica Małopolski jest bez wątpienia perłą architektoniczną, miastem o bogatej przeszłości, z którą się wiąże wiele legend i anegdot historycznych. Niektórzy Kraków łączą z półświatkiem kultury intelektualnej i artystycznej (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki), liczniejszej grupie osób skojarzy się z Lajkonikiem, Smokiem Wawelskim, czy słynnym hejnałem mariackim. Zanim jednak wybierzemy się w niezapomnianą turystyczną przygodę, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi najciekawszych miejsc i obiektów godnych odwiedzenia, a także imprez cyklicznych o profilu kulturalnym i rozrywkowym, które z pewnością urozmaicą pobyt w stolicy Małopolski.

Średniowieczny klimat krakowskiej starówki

Układ urbanistyczny średniowiecznej części miasta został wpisany w 1978 roku. na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wspomnieć, że Stare Miasto okalają malownicze Planty – system przestrzeni parkowej, który podkreśla niebywałe walory architektoniczne krakowskich zabytków. U miłośników i osób podchodzących z sentymentem do dziedzictwa przeszłości, krakowskie obiekty zabytkowe z pewnością zaspokoją głód estetycznych doznań i turystycznej dociekliwości. Do najważniejszych zabytków krakowskiej starówki należy zaliczyć zlokalizowane na Rynku Głównym: Sukiennice, kościół Mariacki (słynący m. in. z drewnianego ołtarza mistrza Wita Stwosza) i gotycką wieżę ratuszową. Pozostałościami po dawnych murach obronnych są Brama Floriańska i Barbakan. W południowej części historycznego Krakowa znajduje się Zamek Królewski na Wawelu – majestatyczny obiekt obronny i rezydencjonalny. Warto również poznać uroki zabytkowej dzielnicy Kazimierz (związanej z kulturą żydowską w Polsce), Podgórza, czy Nowego Świata. Ponadto na Starym Rynku można przejechać się zabytkową rikszą i poczuć klimat starodawnych sposobów przemieszczania się ulicami miasta, dzięki temu chociaż na chwilę zapominając o spalinowym świecie aut. Dla chcących bardziej się wgłębić w historię, idealnym pomysłem będzie wizyta w Muzeum Archeologicznym – najstarszej tego typu placówce w Polsce, założonej w 1850 roku. Nie zapomnijcie także koniecznie odwiedzić usytułowane w okolicy Pracownie Spektrum Art aby uzyskać wspaniałe pamiątki.

Gdy będziemy chcieli na chwilę odpocząć od historii

Unikatowość Krakowa nie kończy się na zabytkach. Miasto bowiem obfituje w liczne knajpki i kawiarnie, gdzie można dobrze zjeść i napić się znakomitej kawy. Również życie nocne w tym mieście ma do zaoferowania wiele mocnych i niezapomnianych wrażeń. Na imprezowej mapie Krakowa, miejscami wartymi polecenia są między innymi klub „Zaginiony Świat” na ul. Batorego 1, czy „Harris Piano Jazz Bar na Rynku Głównym 28, gdzie można odpocząć i się zasłuchać w dobrej muzyce jazzowej. Bardziej współczesne oblicza Krakowa są tak samo fascynujące, co blask przeszłości miasta. Można się o tym przekonać w Muzeum Lotnictwa Polskiego, które znajduje się w nieco futurystycznym gmachu na al. Jana Pawła II 39 i odwiedzając Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie się zetkniemy z niebywałymi odsłonami możliwości estetycznych i mocy wyobraźni twórców ostatnich dekad.

Translate »
X