prezenty pamiatki ceramika spektrumart - witrazeceramika.pl

Oryginalne pamiątki, prezenty z ceramiki

Idealny prezent lub pamiątkę

Jest sporo rzeczy, które są związane nierozerwalnie z wakacjami, a jednymi z nich są pamiątki. Większość z nas chce w jakiś sposób upamiętnić każdy wyjazd – odwiedza najciekawsze zakątki, łapie urokliwe chwile (np. zachody słońca), by obrazy danego miejsca jak najmocniej zapisały się w pamięci, robi zdjęcia…

Są to jednak rzeczy, których nie można wziąć do ręki, nie są materialne… Szczególnie że teraz rzadko wywołuje się zdjęcia. Zresztą nie o takiej materialności jest tutaj mowa. Tę zapewniają typowe pamiątki, chociażby miniaturowe statki i biżuteria z bursztynu kupione podczas wypadów nad morze.

Pamiątka pamiątce nierówna

Wiele osób narzeka jednak na dostępne pamiątki, na to, że nie są w ogóle związane z danym miejscem – nie są zrobione w miejscu, w którym są sprzedawane, albo chociażby bezpośrednio nie nawiązują do niego. Przykładem będą pamiątki (tak zwana chińszczyzna), które spotkamy na każdym straganie w Polsce (i nie tylko w Polsce), ale też wspomniane wcześniej statki, które nawet nie mają napisu z nazwą miejscowości lub ewentualnie mają go w formie zwykłej naklejki. Są jednak pewne przedmioty, pamiątki, przy których ten problem nie występuje. Są oryginalne, mogą pochodzić z miejsca zakupu, a już na pewno jednoznacznie wskazywać na miejsce zakupu. Bardziej skrycie również.

Oryginalne pamiątki z ceramiki

Te pamiątki to wyroby z ceramiki, które w wielu miejscach powstają w małych, rodzinnych firmach. Są one jednymi z najbardziej oryginalnych pamiątek, które można w danych miejscach kupić. Często są wykonywane (w tym malowane) całkowicie ręcznie. Różnorodność takich przedmiotów z ceramiki jest ogromna. Mogą to być figurki, np. osób związanych z danym miejscem, budynków, a także przeróżne naczynia, z których na pamiątki będą nadawać się najbardziej kubki, filiżanki, wazoniki itp. Cały komplet takich naczyń, np. serwis kawowy, też będzie bardzo dobrą pamiątką, ale ich ilość, którą będziemy mogli posiadać w mieszkaniu (lub komuś podarować), na pewno jest ograniczona. Jeśli chcemy, by wyroby z ceramiki stworzyły pewną kolekcję, to najlepszym pomysłem będą właśnie wspomniane figurki oraz pojedyncze, niewielkie naczynia.

Od sygnatury po duży malunek

Miejsce pochodzenia takiej pamiątki z ceramiki, jeśli nie zdradza go bezpośrednio sam wygląd, może być widoczne w różnym stopniu. Np. tylko na spodzie przedmiotu, ukryte na co dzień, jako nazwa firmy lub jej adres, sama nazwa miejscowości itp. (sygnatura), ale też bardzo wyraźnie, czyli w postaci dużego, namalowanego obrazka lub napisu. Jeśli przedmiot nie został wyprodukowany na miejscu, to nie oznacza to tego, że automatycznie jest złą pamiątką. To już zależy od naszych oczekiwań, a czasami także od tego, ile chcemy na taką pamiątkę poświęcić funduszy. Także taki przedmiot będzie oryginalną i ładną pamiątką, która została wyprodukowana specjalnie dla konkretnego miejsca i (mniej lub bardziej) wyraźnie to ukazuje. Nie jest więc np. kubkiem, do którego przyklejono napis, ale posiada ten napis namalowany.

Niewielkie przedmioty – wielkie wspomnienia

Figurka, kubek, czy malutki wazonik nie zabiorą zbyt wiele miejsca. Niewielka półka lub regał pomieści ich sporo. W zimowe dni, gdy nasz wzrok skieruje się na nasze ceramiczne dzieła sztuki, przypomnimy sobie nasze pluskanie się w ciepłym (a może cudownie ochładzającym?) morzu, a w dni letnie wrócimy pamięcią do szalonych chwil na zimowym stoku. Przy okazji nic nie będzie stało na przeszkodzie, by powspominać nasze wypady przy aromatycznej kawie zaparzonej w… jednej z naszych pamiątek. Zwróćmy tylko zawsze uwagę, najlepiej od razu przy zakupie, czy przedmiot jest do tego przeznaczony, czy nie jest tylko i wyłącznie ozdobą.

Translate »
X