Witraże

Pierwotnie witraże były wykorzystywane w budownictwie sakralnym. Służyły jako ozdobny okien. Kolorowe kawałki szkła były wprawiane między ołowianymi ramkami. Pierwsze witraże powstawały już w starożytności, jednak największą popularność zdobyły w średniowieczu. Często przedstawiały sceny i postaci biblijne.

Obecnie witraże mogą być ozdobą w każdym domu lub innym budynku, choć oczywiście wciąż są wykorzystywane jako dekoracja w świątyniach. Nasza pracownia zajmuje się tworzeniem witraży od wielu lat, mamy więc ogromne doświadczenie. Przez ten czas wykonywaliśmy witraże o różnym przeznaczeniu i wzornictwie. Na naszych witrażach może znaleźć się szereg wzorów, postaci, martwej natury i wiele innych elementów. Wszystko zależy tylko od pomysłu. Do najpopularniejszych elementów, jakie znajdują się na witrażach, należą:

  • anioły,
  • motywy roślinne i zwierzęce,
  • lampy i świeczniki,
  • motywy świąteczne,
  • i szereg innych.

Witraże to oczywiście nie tylko ogromne przeszklenia drzwi bądź okien. To także znacznie mniejsze wyroby. Mogą one pełnić rolę samodzielnej ozdoby lub komponować się z innymi. Można je powiesić pod żyrandolem lub na ścianie, wszystko zależy od inwencji i pomysłu.

Jednak wyrób zarówno dużych wypełniających okna, jak i małych stanowiących samodzielne ozdoby witraży wymaga odpowiedniej wiedzy, praktyki i staranności. To wszystko właśnie reprezentuje nasza pracownia. Do każdego wyrobu podchodzimy indywidualnie, gdyż jest to również nasza pasja. W razie jakichkolwiek pytań lub pomysłów na jakiś konkretny wzór, zachęcamy do kontaktu.